Home / poradnik branżowy / 10 najczęstszych błędów przy budowie domu – na co musisz uważać

Jako specjalista często słyszę „Ehh, gdybym tylko wiedział o tym wcześniej”, chwilę po tym gdy przyjeżdżam na budowę, gdzie trzeba naprawić błędy po innych. Jeśli stoisz przed tym wyzwaniem, zachęcam Cię do zapoznania się z błędami wykonawców i klientów, z którymi spotykamy się najczęściej w ostatnich latach.

1. Optymistyczne podejście do terminu

Jeśli uważasz, że wprowadzisz się do budowanego domu w określonym dniu, to wiedz, że bardzo Ci tego życzymy. Jednak pamiętaj, że wyznaczenie terminu na styk, bądź w krótkim czasie może wiązać się z uczuciem zawodu, stresem i kosztami. Niestety, nie da się kontrolować choćby pogody, więc warto termin wydłużyć. Dodaj do terminu „minimum” margines czasowy, i zabezpiecz się na różne sytuacje. Warto w tym przypadku choćby ubezpieczyć ceny materiałów na wypadek zastojów w pracy – tak, możesz to zrobić, korzystając z naszego usług składu budowlanego.

2. Niesprawdzona w 100% działka

Chcielibyśmy, by zaufanie było podstawą w każdej transakcji nieruchomości. Jednakże lata pracy z klientami pokazują, że przed zakupem należy dokładnie zbadać działkę. Zweryfikuj, czy sprzedający nie chce Ci „wcisnąć” działki z nienajlepszym dostępem do mediów, lub z planem zagospodarowania przestrzennego, który ograniczy Twoje możliwości. Pamiętaj o tym szczególnie gdy cena jest aż zbyt piękna w stosunku do rynku.

3. Dom nie-energooszczędny

Nawet, jeśli nie przyświeca Ci cel ekologiczny, bierz pod uwagę rozwiązania energooszczędne z pobudek ekonomicznych. Materiały o niskiej eko-właściwości, bywają tańsze przy zakupie na budowę, jednak już po krótkim czasie to energooszczędne rozwiązania się zwrócą. Izolacja, okna i systemy grzewcze dobieraj z planem na resztę życia, a nie na rok budowy. W ten sposób unikniesz wyższych wydatków na rachunki oraz plucia sobie w brodę po latach.

4. Budżet „na styk”

Jest to najprostsza recepta na stres i frustrację. Nawet, jeśli przewidujesz budowę bez żadnych problemów (czego Ci życzymy) wiele czynników zewnętrznych może nadwyrężać już mocno ściśnięty budżet.  Przygotuj około 10% całego planu wydatków na budowę, a w razie nieprzewidzianych opóźnień czy problemów zyskasz spokój. Jeśli budowa przebiegnie bez dodatkowych kosztów, na pewno znajdziesz sposób jak wydać zachowane środki „buforowe”.

5. Kilka ekip budowlanych – przestoje w pracy

Na pewno słyszysz od znajomych, którzy budowali niedawno dom, że w dzisiejszych czasach trudno znaleźć ekipę budowlaną, a jeszcze trudniej dobrą i terminową. Decydowanie się na różnych wykonawców na każdy etap może być prostsze w niektórych przypadkach, jednak często bywa droższe i powoduje przestoje. Może również prowadzić do braku koordynacji robót, przez co Twoi podwykonawcy mogą popełniać błędy nie rozumiejąc poprzedników. Zdecyduj się na jedną ekipę, koordynowaną przez kierownika. Choć może to się wydawać niepotrzebne, często słyszymy o tym błędzie w cyklu rozmów z klientami pod tytułem „mądry Polak po szkodzie”. W zachodnim standardzie szybkiej i skutecznej budowy oczywistym jest kompleksowość i koordynacja ekip – poradź się naszego specjalisty w bezpłatnej konsultacji by poznać ceny i rozwiązania dopasowane do Ciebie.

6. Zła izolacja akustyczna – zły sen

Jeden z często pomijanych czynników przy budowie murów, choć naprawdę istotny. Jeśli w okolicy, w której planujesz budowę dziś jest cicho i pusto, to w przyszłości może tam powstać droga szybkiego ruchu czy osiedle. Zapoznaj się z planem zagospodarowania przestrzennego i dobierz odpowiednie materiały. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami o pustakach i bloczkach komórkowych oraz o rodzajach wełny izolacyjnej. Dobre przygotowanie to podstawa do tego by Twoja rodzina jak najszybciej zamieszkała w nowym lokum.

7. Zła wentylacja może prowadzić do degeneracji konstrukcji

Kolejnym mitem, który często słyszymy, że wentylacja nie jest wcale ważna albo, że może prowadzić do utraty ciepła. To do czego pewno może prowadzić zły system wentylacji, to pleśń i grzyb. To niestety może powodować problemy ze zdrowiem, estetyką i trwałością konstrukcji.

Zainstaluj system wentylacji z rekuperacją. Nie utracisz w ten sposób ciepła, a uchronisz się przed konsekwencjami złego systemu.

8. Niedopasowane materiały budowlane

Tak jak w przypadku zakupu elektroniki elementy różnych producentów nie zawsze są kompatybilne, podobnie bywa w ramach działań budowlanych. W efekcie może to spowodować, że Twój dom będzie niedoizolowany i mniej trwały.

Zawsze staraj się kompletować zamówienie materiałów w jednym sklepie, gdzie specjalista doradzi dopasowania wedle producentów. Chętnie pomożemy skompletować i doradzić w Twoim zamówieniu, nasz specjalista odpowie na Twoje pytania i pomoże w wyborze. Kliknij tutaj.

9. Zaniedbanie kwestii prawnych – opóźnienie na życzenie

Nasz kraj nie należy do najprostszych jeśli chodzi o sprawy urzędowe oraz papierologię, o czym na pewno już doskonale wiesz. Ignorowanie kwestii wymogów prawnych, odpowiednich pozwoleń i spełnienie norm to kluczowe działania, których niedopełnienie prowadzić może do opóźnień, kosztów a nawet wstrzymania budowy. Upewnij się czy na pewno na spełniasz wszelkie wymogi prawne i normy na każdym etapie budowy – to swego rodzaju „prafundament” Twojej konstrukcji. Pamiętaj, że domy do 70m2 można budować bez pozwolenia, o czym już pisaliśmy. (Link)

10. Nieprzemyślany projekt – błąd przed budową

To jedyny błąd, który można popełnić jeszcze przed rozpoczęciem prac. Jeśli nie masz jeszcze projektu, a chcesz już budować, to może źle wróżyć zarówno tempu prac jak i samemu komfortowi życia. Ile to razy spotkałem klienta zdziwionego, że nie zmieści wanny w łazience – tak, jest to błąd projektu. O budowie myśl jak o spójnej całości, projekt powinien to odzwierciedlać. Już na etapie patrzenia na rysunek techniczny, wyobraź sobie co ma stać w danych pomieszczeniach, tak by uniknąć przykrych niespodzianek. Pamiętaj, że dobry architekt to klucz do dobrego projektu. Dodatkowo istnieją sprawdzone, rządowe projekty domów, które są odgórnie zatwierdzone i darmowe – na przykład dla domów do 70m2.

Podsumowanie

Największym błędem, z którego wynikają wszystkie powyższe jest pośpiech. Dbaj o swoje zdrowie psychiczne, zostawiając więcej czasu na sprawdzenie po kilka razy każdej z kluczowych dla projektu kwestii. Nie oszczędzaj również na ekipie – sprawdzony specjalista to mniejsze ryzyko dla Ciebie i Twojej konstrukcji.