Ytong czy Siporex — który bloczek wybrać, czym murować i ile kosztuje

- Ytong (Xella) i Siporex (Solbet) to marki betonu komórkowego AAC o identycznej technologii i zbliżonych parametrach w tej samej klasie gęstości.
- Do murowania obu bloczków używa się wyłącznie kleju do spoin cienkich (spoina 1-3 mm) — tradycyjna zaprawa na 10-15 mm obniża izolacyjność ściany o ok. 15-25%.
- Orientacyjne ceny (klasa 400, Małopolska, październik 2026): Ytong 190-310 zł/m², Siporex 175-285 zł/m² (grubości 20-30 cm).
- Do ściany zewnętrznej z ociepleniem wybierz klasę gęstości 400 (λ ≈ 0,10 W/mK), do działowej klasę 500 lub 600.
- Obie marki można mieszać w jednym budynku bez żadnych ograniczeń technicznych.
Ytong czy Siporex — czym różnią się oba bloczki z betonu komórkowego?
Ytong i Siporex to różne marki dokładnie tego samego materiału: betonu komórkowego autoklawizowanego (AAC, z niem. Porenbeton). Technologia produkcji jest identyczna — piasek kwarcowy, cement, wapno, woda i sproszkowane aluminium jako środek porotwórczy, następnie utwardzanie w autoklawie pod ciśnieniem ok. 12 bar przez kilka godzin. W efekcie powstaje lekki, porowaty i jednorodny materiał ścienny o powtarzalnych parametrach.
Różnią się producent i kraj wytwarzania. Ytong to marka grupy Xella — jednego z największych europejskich producentów AAC, z zakładami w Polsce i Niemczech. Siporex to marka Solbet Sp. z o.o. z Inowrocławia, w 100% polskiego producenta. Obie marki mają szeroką dystrybucję w Małopolsce, w tym w składach budowlanych w okolicach Krakowa.
Jeśli rozważasz też inne materiały na ściany nośne, warto zapoznać się z porównaniem rodzajów pustaków do budowy domu, gdzie zestawiamy beton komórkowy z ceramiką poryzowaną i innymi systemami.
Tabela porównawcza Ytong vs Siporex
| Cecha | Ytong | Siporex (Solbet) |
|---|---|---|
| Producent | Xella (Polska/Niemcy) | Solbet (Polska) |
| Dostępne klasy gęstości | PP1 / PP2 / PP4 (300-600 kg/m³) | S300 / S400 / S500 / S600 |
| Tolerancja wymiarów | ±1 mm | ±1-2 mm |
| Typowe grubości ścian | 12-36,5 cm | 12-36,5 cm |
| Klej do murowania | Klej do spoin cienkich | Klej do spoin cienkich |
| Cena 20 cm (orientacyjna) | 190-230 zł/m² | 175-215 zł/m² |
Parametry techniczne: gęstość, izolacyjność i wytrzymałość
Klasa gęstości betonu komórkowego wyrażona w kg/m³ jednocześnie wyznacza trzy kluczowe właściwości: izolacyjność termiczną, ciężar własny i wytrzymałość na ściskanie. Im niższa gęstość, tym lepsza izolacja i lżejszy element, ale niższa wytrzymałość mechaniczna. Dla budownictwa jednorodzinnego stosuje się najczęściej klasy 300 i 400.
| Klasa gęstości | λ [W/mK] | Wytrzymałość | Zastosowanie |
|---|---|---|---|
| 300 kg/m³ | ~0,075 | 2 MPa | Ściana zewnętrzna jednowarstwowa (min. 36,5 cm bez ocieplenia) |
| 400 kg/m³ | ~0,10 | 2 MPa | Ściana zewnętrzna dwuwarstwowa z ociepleniem (20-24 cm) |
| 500 kg/m³ | ~0,12 | 3,5 MPa | Ściana działowa, podpiwniczenie |
| 600 kg/m³ | ~0,15 | 5 MPa | Ściana nośna, piwnica, gęstsza zabudowa |
Ytong czy Siporex w ścianie zewnętrznej — co daje lepszą izolację?
Zarówno Ytong, jak i Siporex klasy 400 mają współczynnik przewodzenia ciepła λ ≈ 0,10 W/mK. Różnica między markami w tej samej klasie to ±0,005 W/mK — wartość pomijalna w obliczeniach cieplnych budynku. Wybierając bloczek na ścianę zewnętrzną, kieruj się grubością i układem warstw ocieplenia, a nie marką.
Do standardowego systemu dwuwarstwowego z bloczkiem 20 cm klasy 400 pasuje styropian grafitowy EPS o grubości 10-12 cm (λ ≈ 0,031 W/mK). Taki układ zapewnia współczynnik U poniżej 0,15 W/m²K, co odpowiada standardowi energooszczędnemu i spełnia z zapasem wymogi WT2021 (U ≤ 0,20 W/m²K).
Ile kosztuje bloczek Ytong i Siporex w 2026 r.?
Ceny bloczków z betonu komórkowego zależą od klasy gęstości, grubości i miejsca zakupu. Ytong jest zazwyczaj o 5-15% droższy od Siporex (Solbet). Przy budowie domu 150 m² ścian zewnętrznych w grubości 20 cm różnica między markami może wynieść 1500-4000 zł.
Poniżej szczegółowe zakresy cen dla najpopularniejszych grubości (klasa gęstości 400, ceny bez kleju):
| Grubość bloczka | Ytong PP2 (klasa 400) | Siporex S400 |
|---|---|---|
| 15 cm | 150-170 zł/m² | 140-160 zł/m² |
| 20 cm | 190-230 zł/m² | 175-215 zł/m² |
| 24 cm | 230-270 zł/m² | 215-250 zł/m² |
| 30 cm | 290-340 zł/m² | 265-315 zł/m² |
Do ceny bloczków dochodzi koszt kleju do spoin: zużycie ok. 1,5-2 kg/m² ściany, cena kleju 25-35 zł za worek 25 kg, co daje ok. 2-3 zł/m² ściany.
Czym murować bloczki z betonu komórkowego
Bloczki AAC — zarówno Ytong, jak i Siporex — muruje się wyłącznie klejem do spoin cienkich z fugą o grubości 1-3 mm. Tradycyjna zaprawa cementowo-wapienna na spoinie 10-15 mm tworzy mostki termiczne w każdej fuże i obniża efektywną izolacyjność całej ściany o 15-25% (według kart technicznych producentów AAC). Przy ścianie zewnętrznej to różnica odczuwalna w rachunkach za ogrzewanie przez dziesiątki lat.
Klej do spoin cienkich nakłada się ząbkowaną pacą (ząb 3-5 mm) na zwilżoną wodą powierzchnię leżącego bloczka. Czas korekty ułożenia to zwykle 15-20 minut. Obie marki oferują własne kleje systemowe (Ytong Klej do Bloczków, Solbet Klej do Betonu Komórkowego), ale sprawdzą się też kleje generyczne zgodne z normą PN-EN 998-2, klasa M5 lub wyższa.
Ważna zasada techniczna: pierwsza warstwa bloczków powinna leżeć na tradycyjnej zaprawie wyrównawczej (grubość do 20 mm), która kompensuje nierówności fundamentu lub stropu. Dopiero od drugiej warstwy wzwyż stosuje się klej do spoin cienkich.
Po ukończeniu murowania ścian staniesz przed wyborem materiału do tynkowania. Dobrze przemyśl, czy lepszy będzie tynk gipsowy czy tynk cementowo-wapienny — dobór zależy od wilgotności pomieszczenia i planowanego wykończenia.
Ytong czy Siporex — który bloczek do ściany zewnętrznej, a który na działową?
Zarówno Ytong, jak i Siporex nadają się do każdego zastosowania w budynku. O przeznaczeniu decyduje klasa gęstości, nie marka. W budownictwie jednorodzinnym w rejonie Krakowa najczęstszy układ wygląda następująco:
Ściana zewnętrzna nośna
- Klasa 300 (λ ≈ 0,075 W/mK): system jednowarstwowy bez ocieplenia, minimalna grubość 36,5-42 cm. Pozwala osiągnąć wymagane WT2021 U ≤ 0,20 W/m²K bez dodatkowej izolacji. Coraz rzadziej stosowany ze względu na wysokie koszty materiału przy tej grubości.
- Klasa 400 (λ ≈ 0,10 W/mK): system dwuwarstwowy z ociepleniem. Grubość bloczka 20-24 cm + ocieplenie 10-15 cm styropianu lub wełny mineralnej. Zdecydowanie najpopularniejszy wariant w Małopolsce i w całej Polsce.
Ściana działowa i podpiwniczenie
- Klasa 500 lub 600, grubość 10-15 cm: wyższa masa poprawia izolacyjność akustyczną. Ściana 12 cm klasy 600 osiąga ważoną izolacyjność akustyczną ok. 37-42 dB.
Planując całą konstrukcję budynku, przemyśl też strop nad parterem — strop Teriva i strop monolityczny współpracują dobrze ze ścianami z betonu komórkowego, a wybór między nimi wpływa na harmonogram i koszt budowy.
Najczęściej zadawane pytania
Czy Ytong i Siporex to ten sam materiał?
Tak. Oba to beton komórkowy autoklawizowany (AAC) produkowany tą samą technologią z tych samych składników. Różnią się marką i producentem. Parametry techniczne w tej samej klasie gęstości są praktycznie identyczne — wyboru między markami można dokonać wyłącznie na podstawie ceny i dostępności w lokalnym składzie budowlanym.
Czym murować Ytong i Siporex?
Wyłącznie klejem do spoin cienkich z fugą 1-3 mm. Tradycyjna zaprawa cementowo-wapienna na spoinie 10-15 mm tworzy mostki termiczne i obniża izolacyjność ściany o ok. 15-25% (dane z kart technicznych producentów AAC). Zużycie kleju wynosi ok. 1,5-2 kg na metr kwadratowy ściany.
Ile kosztuje ytong czy siporex w 2026 r.?
Ytong czy Siporex w klasie 400 i grubości 20 cm kosztuje w składach budowlanych rejonu Krakowa 175-230 zł za metr kwadratowy ściany (ceny bez kleju, październik 2026). Ytong jest zazwyczaj o 5-15% droższy. Przy ścianie zewnętrznej domu 150 m² różnica między markami to ok. 1500-4000 zł.
Czy można mieszać Ytong i Siporex w jednym budynku?
Tak, bez żadnych ograniczeń technicznych. Obie marki mają te same nominalne wymiary bloczków zgodne z normami europejskimi (EN 771-4) i tę samą technologię murowania na klej do spoin cienkich. Można stosować Ytong na ścianach zewnętrznych i Siporex na działowych — lub odwrotnie — wynik będzie identyczny.
Jaka jest minimalna grubość ściany zewnętrznej z bloczków AAC?
Warunki Techniczne WT2021 wymagają U ≤ 0,20 W/m²K dla ściany zewnętrznej. Z bloczka klasy 300 (λ = 0,075 W/mK) potrzebujesz min. 36,5-42 cm bez ocieplenia. Z klasy 400 (λ = 0,10 W/mK) i 10 cm styropianu grafitowego (λ = 0,031 W/mK) wystarczy bloczek 20 cm, uzyskując U poniżej 0,15 W/m²K — standard energooszczędny.
Podsumowanie: ytong czy siporex — który bloczek wybrać?
Ytong czy Siporex — z technicznego punktu widzenia ta decyzja nie ma dużego znaczenia. Oba materiały zapewnią trwałą, ciepłą ścianę, jeśli dobierzesz właściwą klasę gęstości i będziesz murować klejem do spoin cienkich. W praktyce wybór sprowadza się do ceny i dostępności w Twoim składzie budowlanym.
| Kategoria | Ytong | Siporex (Solbet) |
|---|---|---|
| Izolacyjność (klasa 400) | ≈ 0,10 W/mK | ≈ 0,10 W/mK |
| Wytrzymałość (klasa 400) | 2 MPa | 2 MPa |
| Cena 20 cm (orientacyjna) | 190-230 zł/m² | 175-215 zł/m² |
| Precyzja wymiarów | ±1 mm | ±1-2 mm |
| Rekomendacja | Gdy liczy się precyzja wykonania | Gdy liczy się budżet |
Beton komórkowy wyróżnia się na tle innych materiałów ściennych przede wszystkim najniższą wagą i łatwością obróbki — można go ciąć zwykłą ręczną piłą. Jeśli rozważasz alternatywne systemy ścienne, zapoznaj się z przewodnikiem po różnych rodzajach pustaków do budowy domu, który porównuje dostępne opcje pod kątem kosztów i właściwości.
Sprawdź dostępność bloczków w składach Mobilny Market
Składy budowlane Mobilny Market w rejonie Krakowa: Wieliczka i Szczyglice. Doradzimy w wyborze odpowiedniej klasy i grubości bloczka do Twojego projektu.

























