Home / poradnik branżowy / WZ, SSO, SSZ – co to znaczy? Mały słownik skrótów branży budowlanej

WZ, SSO, SSZ – co to znaczy? Mały słownik skrótów branży budowlanej

Planując pracę z wykonawcami budów, przygotuj się na to, że jak w każdej branży, mogą mieć swój język. Żargon i “powiedzonka” mogą się różnić w zależności od regionu, jednak najważniejsze skróty są te same w tej specjalizacji. Pomożemy Ci przygotować się na budowę domu i zetknięcie ze specjalistami, których będziesz łatwiej rozumieć. Mamy nadzieję, że poniższy słowniczek pozwoli Ci uniknąć nieporozumień i zastanawiania się nad tym, “Czy na pewno rozumiem co ten facet mówi?”.

WZ – Warunki Zabudowy

To dokument, w którym sprawdzisz co może powstać na danej działce. Uzyskasz go w lokalnym urzędzie miasta i gminy – dostępny jest w sytuacji gdy nie istnieje jeszcze MPZP, który omówimy później. Dzięki WZ dowiesz się na przykład:

  • Jak wysoki może być Twój dom?
  • Czy budynek musi być jedno, czy może być wielorodzinny?
  • Innych wytycznych dotyczących korzystania z działki.

Możesz również usłyszeć określenie “wuzetka”, które również oznacza WZ – a nie popularne ciastko.

SSO – Stan Surowy Otwarty

To granica między etapami budowy – istnieją już fundamenty, mury i stropy – jednak w konstrukcji brakuje jeszcze okien, drzwi, pokrycia dachu oraz ogólnego wykończenia. W ramach budowy istotne jest określenie, czy ten etap jest spełniony. Gdy już do niego dojdziesz, oznacza to, że konstrukcja jest stabilna i możesz przejść do dalszych prac.

SSZ – Stan Surowy Zamknięty

Podobnie do SSO, to zamknięcie kolejnego etapu prac. Budynek posiada, drzwi, okna, pokrycie dachowe czy odpowiednie bramy wjazdowe (jeśli budowany jest garaż). Twój budynek jest już w pełni odporny na warunki atmosferyczne, dlatego możesz przejść do prac wewnętrznych, czyli wykończenia.

MPZP – Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego

Ten dokument wystawiany przez lokalny urząd rady miasta lub gminy wyznacza możliwości budowlane dla Twojej działki, podobnie jak w przypadku WZ. Występuje najczęściej w gęściej zaludnionych terenach i dowiesz się z niego:

  • Czy i jaka zabudowa może występować na danej działce?
  • Jakiego rodzaju i jak wysoka może być zabudowa?
  • Czy występują ograniczenia związane z krajobrazem lub środowiskiem?

PZT – Plan Zagospodarowania Terenu

To jeden z kluczowych dokumentów, który musisz przedłożyć w ramach projektu, aby uzyskać pozwolenia na budowę. Określa on umiejscowienie budynku w ramach działki, układ przyłączy i mediów oraz układ dróg dojazdowych czy podjazdu.

PNB – Polskie Normy Budowlane

To zbiór norm i regulacji dotyczących prowadzenia budowy na terenie Polski. Mają one wymagać przede wszystkim bezpieczeństwa i odpowiedniego wpływu na środowisko projektowanej budowli od konstruktorów i architektów. Przykładem może być wytrzymałość materiałów, maksymalna masa na metr kwadratowy czy rodzaje instalacji w danych budynkach. Każdy z materiałów w naszym składzie zapewnia zgodność ze standardami z PNB – zapoznaj się z naszą ofertą dla swojego domu. Mobilny Market – materiały budowlane.

WT – Warunki Techniczne

W ramach PNB istnieje zbiór norm dotyczących warunków technicznych. Określają one między innymi jakiej musisz użyć izolacji termicznej, w jaki sposób instalować media oraz jakiej wysokości powinny być pomieszczenia.

Podsumowanie

Pamiętaj, że to żaden wstyd, gdy nie znasz profesjonalnych określeń danej grupy zawodowej. Zawsze wymagaj tłumaczenia nieznanych Ci zwrotów, jeśli nie masz pewności co do ich znaczenia. W ten sposób unikniesz nieporozumień i idącej za nimi frustracji. Mamy nadzieję, że nasz słowniczek zaoszczędzi Ci części pytań – możesz go zapisać w notatce w telefonie, by zawsze mieć go pod ręką podczas rozmów z wykonawcami. Jeśli planujesz budowę domu bądź/i zakup materiałów, skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści wiedzą jak rozmawiać z klientami tak, by obie strony rozumiały o czym mowa. Przeprowadzimy Cię przez każdy etap w atmosferze profesjonalizmu i wzajemnego szacunku – dla kontaktu przejdź tutaj Mobilny Market – generalne wykonawstwo.