Bloczek komórkowy czy pustak ceramiczny? Cena, zastosowanie, wady i zalety.
Dla każdego powstającego budynku mury są najważniejszym elementem kondygnacji – to właśnie od nich zależy trwałość i wytrzymałość budowli. Jeśli stoisz przed wyzwaniem budowy, np. domu i nie jesteś w stanie zdecydować, którego materiału użyć do budowy ścian – ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Omówimy dwa najczęściej stosowane w Polsce materiały – bloczek komórkowy oraz pustak ceramiczny. Nie rozstrzygniemy tego, czy bloczek komórkowy jest lepszy od pustaka ceramicznego, ale z pewnością pomożemy Ci zrozumieć, który z nich będzie bardziej odpowiedni w Twojej sytuacji.
Bloczek komórkowy – czym tak właściwie jest?
Beton lub bloczek komórkowy, zwany również gazobetonem, to nowoczesny i ekologiczny materiał budowlany – powstaje z cementu, zmielonego piasku kwarcowego, wody i wapna. W trakcie jego produkcji nie powstają toksyczne odpady, a do atmosfery nie wydzielają się szkodliwe popioły. By nie zanudzić Cię zbędnymi technikaliami, warto dodać, że charakteryzują się niską masą i równomiernie rozłożonymi porami powietrznymi.
Pustak ceramiczny – podstawowe właściwości
To materiał, którego popularność przerasta jedynie tradycja jego użycia i produkcji. Każdy choć raz widział pustak ceramiczny. Jest on następcą klasycznej cegły, który również powstaje z wypalanej gliny. Istnieje również odmiana ceramiki poryzowanej, charakteryzującą się większą ilością porów powietrznych, powstających dzięki spalanych przy produkcji włóknach drzewnych i trocinach.
Bloczek komórkowy kontra pustak ceramiczny, co jest lepsze?
Przedstawimy główne różnice dla obu materiałów w kontekście głównych kategorii oceny, takich jak wytrzymałość, akustyka, termoizolacja, koszt i łatwość użycia przy budowie. Mamy nadzieję, że Twój wybór stanie się dzięki temu łatwiejszy!
Wytrzymałość – pustak ceramiczny
Zamek w Malborku, Kościół Mariacki czy Gdański Żuraw, to przykłady pięknej polskiej architektury, ale również trwałości palonej gliny. Co prawda nie są one zbudowane z pustaków ceramicznych, jednak klasyczne cegły łączy z nimi wspólne pochodzenie. W przypadku naszego porównania widać, że gdy planujesz budowę domu na wiele pokoleń, wytrzymałość pustaków na nacisk, znacznie przewyższa bloczki kompozytowe. Te pierwsze wykazują nawet czterokrotną przewagę w teście nacisku, osiągając odporność do 20 MPa. Jednak warto dodać, że w przypadku budowy zwykłego domu jednorodzinnego, zakres wytrzymałości na ściskanie bloczków komórkowych w zależności od gęstości, w zakresie 2.5 – 4.0 MPa w zupełności wystarczy.
Akustyka ścian – pustak ceramiczny
Jeśli planujesz budowę w miejscu, które bywa hałaśliwe, przykładem może być bliskość drogi czy torów kolejowych, warto rozważyć użycie pustaków ceramicznych. Głośne otoczenie nie powinno stanowić aż tak dużego problemu, jeśli mury kondygnacji powstają przy użyciu właśnie tego materiału. Jednak jeśli Twoja budowa ma miejsce na uboczu lub harmider otoczenia nie jest dla Ciebie wyzwaniem, bloczek komórkowy powinien również zdać egzamin.
Termoizolacja i bezpieczeństwo – bloczek komórkowy
Jednolitość i optymalne rozłożenie porów powietrznych bloczku sprawiają, iż w aspekcie termoizolacji jest on lepszym wyborem, szczególnie przy budowie ścian jednowarstwowych. Termoizolacja to nie tylko wartość sama w sobie, ale też oszczędność w środkach na lata w aspekcie ogrzewania budynku. Ciepło łatwiej zostaje w środku, a zimno trudniej przenika z zewnątrz. Wysoka zdolność do przepuszczania pary przez bloczek, łatwiej chroni przed grzybami i pleśnią. Dodatkowo, oba materiały są ognioodporne, jednak testy wykazują, że bloczek może chronić ściany przed ogniem do nawet czterech godzin w przypadku pożaru (oczywiście odpukać w niemalowane taką sytuację).
Wpływ na koszt budowy oraz łatwość użycia – bloczek komórkowy
„Panie, a ile to będzie kosztować?” – W przypadku naszego dylematu niższą cenę za m2 uzyskamy kupując pustak ceramiczny, przy czym należy mieć na uwadze, koszt zaprawy do murowania. Natomiast bloczek komórkowy muruje się kładąc na pierwszą warstwę zaprawę murarską, a na kolejne dedykowany klej cienkowarstwowy. Co więcej, bloczek komórkowy zmniejszy czas i koszty robocizny Twojej ekipy. Dodatkowym plusem jest fakt, że bloczki są zazwyczaj większe, co sprawia, że szybciej można z nich skonstruować odpowiednie mury, cechują się możliwością ich obróbki, co pozwala na ich łatwe cięcie. Pamiętaj jednak, że przy budowie wymarzonego lokum, koszty nie są najistotniejsze i warto rozpatrzyć wszystkie za i przeciw.
Podusmowanie
Nie możemy odpowiedzieć na pytanie, który materiał jest lepszy dla Ciebie, ponieważ każda budowa jest inna i wymaga kompleksowego oraz dokładnego podejścia. Dla każdej sytuacji, są pewne plusy i minusy zarówno pustaków jak i bloczków – jeśli ten artykuł jednak nie pomógł Ci podjąć decyzji, skonsultuj się za darmo z naszym doradcą – gdy ktoś widział i koordynował setki budów, będzie w stanie lepiej dopasować materiał do Twoich potrzeb.